PYP Champions’ League – Grade 5

Tue, 02/13/2018 - 08:16
g5

Every year, KFS PYP holds two Champions’ League Events, one for Grade 4 and another for Grade 5.  The grade 5 event was held on the 28th of December on the soccer field outdoors.  On that day, grade 5 students left school at noon to rest and return for the games.  Students competed for the championship.  Grade 5 Green prevailed as champions.

Grade 5 teachers cheered their students on throughout the tournament; their level of support truly made a difference.  Also, parent turnout was amazing with mothers and female family members outnumbering all others.  We look forward to the upcoming Grade 4 Champions’ League Event at the end of February.

دوري الأبطال لطلاب الصف الخامس

 

تقيم المرحلة الابتدائية في كل عام بطولتين للأبطال في كرة القدم.  الأولى لطلاب الصف الخامس والثانية لطلاب الصف الرابع.  أقيمت بطولة الصف الخامس في يوم 28 ديسمبر في الملعب الكبير.  في ذك اليوم انصرف الطلاب المشاركون في البطولة في الساعة الثانية عشرة ظهرًا وعادوا في المساء نشطين مستعدين .  احتدم التنافس وظهرت المهارات وانتهت البطولة بفوز الصف الخامس أخضر بكأس البطولة. 

كان لرواد الفصول دور كبير في إعداد الطلاب ورسم خطط اللعب وتوجيه أبناءهم ، وكان حضور الأمهات والعوائل هذا العام هو الأكثر تميزًا، ففاقت أعدادهن التوقعات وشاركن في التشجيع وبث روح الحماس في اللاعبين.

ونأمل في تواصل النجاح والحضور في دوري الأبطال للصف  الرابع في نهاية شهر فبراير.